Gazeteci yazar, televizyon programı sunucusu, siyasetçi. 10 Ağustos 1960 tarihinde Erzincan’ın Kemah ilçesinde doğdu. Aslen Karslıdır. Babasının memuriyeti dolayısı ile Kars, Erzincan,  Kayseri, Kocaeli başta olmak üzere Anadolu’nun pek çok yerleşim bölgesini dolaştı. İlkokulu Kars’ta, ortaokulu Erzincan’da, liseyi Kayseri’de okudu. Pacific Hill University / Uluslararası Hukuk Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi mezunu. Yüksel Ercan’ın öğrencilik yıllarında pek çok okul dergisinde yazıları yayımlandı.

Bir süre Hürriyet gazetesinde bölge muhabirliği yaptıktan sonra 1989 yılında Kocaeli’de BAKIŞ gazetesini yayınladı. Yine 1989 yılından itibaren sahibi olduğu, tesisleri de Muhsin Yazıcıoğlu’nun himayesinde kurulan ve bütün yazarları cezaevinde bulunan BİZİM DERGAH dergisinin basımını yaptı, derginin yurt içinde yurt dışında dağıtımını sağladı.

Bir dönem Ortadoğu gazetesinde köşe yazarlığı yaptı daha sonra da Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Yerel bir televizyon kanalında 10 yıl süre ile Televizyon programı yapan Yüksel Ercan, bir taraftan da gelen davetlere icabet ederek Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katıldı.

Yazlıları Türkiye’nin yüzlerce yayın kuruluşunda yayınlanan Yüksel Ercan, Öğretmen Sabriye Ercan ile evli, Ercan Melike ve Güntülü isimli iki kız babası.

Yüksel Ercan bünyesinde

www.dokuzhaber.com

www.kocaelibakis.com

www.yenigebze.com

haber portallarının da bulunduğu YÜKSEL ERCAN MEDYA GRUP başkanlığını yapıyor.

Yüksel Ercan’ın yayınlanmış “Köşedeki Hayat” ve “Eskimeyen Yazılar” isimli iki adet kitabı bulunuyor.