Kocaeli Ardahan İli Kültür ve Dayanışma Derneği'nin, 23 Şubat 2024 günü İzmit Antikkapı Seka Deniz Salonu'nda düzenlediği 14. GELENEKSEL KURTULUŞ gecesi programı ile Ardahan'ın 23 Şubat 1921’de düşman işgalinden kurtuluşunun 103. Yıl Dönümü kutlandı.

Programa, Kocaeli Milletvekili Veysel Tipioğlu, KBB Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet; Başkan adayları; çok sayıda sanat, siyaset erbabı, STK-dernek başkanları ve Ardahanlı hemşehrileri ile davetlilerden oluşan geniş katılım sağlandı.

Dernek Başkanı Alpay Aydemir, gecede yaptığı konuşmada; "Ardahan’ımızın kurtuluş gününde, amacımız, Ardahan’a gönül vermiş dostlarımız ve Kocaeli’nde birlikte yaşadığımız siz saygıdeğer dostlarımız ile bir araya gelerek, bu anlamlı günü idrak etmektir. Kahraman ordumuz ve şanlı ecdadımız, bundan 103 yıl önce, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini vererek serhat Ardahan’ımızı düşman işgalinden kurtarmıştır. Bu bağlamda, güzel Ardahan’ımızın ebediyen Türk yurdu olması uğrunda can veren, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehit ve gazilerimiz ile ata-ecdadımızın, kutsal hatıraları önüne saygıyla eğiliyor onları saygı, rahmet ve dua ile anıyorum. Bizler, atalarımızın bizlere bıraktığı bu vatan toprağı üzerinde, birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek yaşamaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu duygularla, gecemize iştirak eden tüm Ardahanlı hemşerilerimize, bu şehirde birlikte yaşadığımız tüm dostlarımıza, en kalbi duygularımızla teşekkür ederken, doyduğumuz şehrimiz Kocaeli’mizde, Ardahanlılar olarak, kültürümüzü ve geleneklerimizi zenginlik olarak sunmaktan duymuş olduğumuz mutluluğu bir kez daha ifade ediyor, hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum" sözleriyle, teşekkür etti.

Kaz eti yemeği ve yöresel yiyeceklerin ikram edildiği bol halay çekilen gecede, sahne alan ve halay türküleriyle davetlileri coşturan Ardahanlı halk müziği sanatçısı Doğan Aktaş ve ekibine, şiirlerimle eşlik ettiğim programdaki bir şiirlerimle yazımı noktalayayım:

TAŞINA KURBAN ARDAHAN

Sensin benim doğum yerim

Taşına kurban Ardahan

Her yerde ben seni derim

Yaşına kurban Ardahan

Benliğimi sende buldum

Toprağında harman oldum

Sende açtım, sende soldum

Döşüne kurban Ardahan

Başımda dumanlı dağdın

Yedi veren gülden bağdın

Her çiçekten bir bal sağdın

Aşına kurban Ardahan

Pınarlardan suyun içtim

Sen olmazsan ben bir hiçtim

Baharından, yazdan geçtim

Kışına kurban Ardahan

Dursunî’ye esen yelsin

Gururumda tatlı dilsin

Gözlerime yaştan selsin

Kaşına kurban Ardahan

Mustafa DURSUN